Müzeyyen Senar – Saçlarıma Ak Düştü Dedi

Müzeyyen Senar – Saçlarıma Ak Düştü

İlk adı ile Müzeyyen Dombayoğlu, 16 Temmuz 1918 Bursa doğumludur. Ona verilen değerden dolayı biz onu ”Cumhuriyetin Divası” lakabıyla da tanıyoruz. Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyetinde küçük bir kız çocuğuyken başlamıştır. İstanbul radyosunda Kemal Niyazi Bey ile şarkı söylemeye başlamasından sonra ise ünü daha geniş kitlelere yayılmaya başlamıştır.

Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün de huzurunda birçok kez sanatını icra etme fırsatı bulmuştur. Türk Sanat Müziği dalında birbirinden değerli bir çok esere imza atan Müzeyyen senar – Saçlarıma Ak Düştü şarkısı 1988 yılında çıkardığı Ayrıldı Gönül albümüne ait olup bestekarı Sadettin Kaynak ve söz yazarı Ramazan Gökalp Arkın’dır.

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir. Son albümü olarak ”En Son Okuduklarım 2001” albümünü yapmıştır. Bundan önce ise 1998 yılında yaptığı ”Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel” adlı albümde Nilüfer, Ajda Pakkan, Tarkan, Şebnem Ferah gibi büyük sanatçılar ile birlikte bir çalışması da olmuştur. İstanbul Sarayburnu Sepetçiler Kasrında ise son konserini 5 Eylül 2006’da gerçekleştirmiştir. Sanatçı dostlarından Mediha Şen Sancakoğlu, Adnan Şenses, Ahu Tuğba, Bülent Ersoy, Erol Evgin ve kızı Feraye’ de bu muhteşem performans sırasında onu yalnız bırakmamışlardır. 2009 yılında Müzeyyen Senar anısına, onun sanat yaşamından fotoğrafların sergilendiği, ”Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi öğrencisi olan Bülent Ersoy tarafından açılmıştır.

Whatsapp'da Paylaş

Bir Cevap Yazın